این مجموعه در 2 فاز در قالب 8 واحد ، واحدهای یکخوابه و دوخوابه است و نخستین اقامتگاه در این روستا میباشد که درمرکز و در بافت پلکانی آن واقع شده است و فاز اول آن در سال 1396 توسط اداره محترم میراث فرهنگی و گردشگری به بهره برداری رسیده است.
معماری این مجموعه بصورت بومی با دیواری کاهگلی، سقف ( بصورت تیروپرواز ) ودرب وپنجره های چوبی ، که حس آرامش وسرزندگی را القا میکند بنا شده است. طبقه همكف چای خانه بومی به منظورصرف انواع دمنوش های محلی درنظرگرفته شده است وطبقه اول واحدهای اقامتی بومی راشامل میشود.
هرکدام از واحدها دارای سرویس بهداشتی فرنگی- ایرانی وحمام مجزا هستند.
آشپزخانه مرکزی، چای خانه ورستوران درطبقه همكف درنظرگرفته شده است. پذیرایی نیز با غذاهای محلی،چای،دمنوش های کوهی و محلی صورت می پذیرد
دراین اقامتگاه انواع غذا های بومی و محلی از قبل توسط گردشگران سفارش داده می شود و در هنگام حضور از ایشان پذیرایی در رستورانی کاملا بومی بعمل می آید.
به دلیل ساختارتاریخی روستا وسبک پلکانی آن ( حیاط اکثر خانه ها پشت بام دیگری است) ، هیچ خودرویی قادر به تردد در داخل فضای مسکونی روستا نمی باشد. وبه همین دلیل از جایی که خودرو را پارک میکنید، زمان بسیار اندکی خواهید داشت که با پیاده روی از داخل بافت پلکانی و معماری منحصر به فرد روستا عبور کرده و به اقامتگاه برسید.
این اقامتگاه دارای مجوز رسمی ازسازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری میباشد. مسافرین وخود اقامتگاه دربرابرحوادث احتمالی بیمه هستند. ازنکات جذاب این خانه روستایی وسایل گرمایشی آن میباشد. استفاده ازکرسی درسرمای زمستان برفی وهوای پاک و ییلاقی کنگ میتواند تجربه ای جالب رابرای شما رقم بزند. همچنین بخاری کنده ای هم دراین اقامتگاه موجوداست که خود از المانهای سنتی این سرای بومی است. به دلیل آب وهوای ییلاقی روستای کنگ درتابستان نیازی به استفاده ازوسایل سرمایشی احساس نمیشود با این حال پنکه سقفی نیزموجود است.
نحوه دسترسی به اقامتگاه
      • خودرو شخصی: مسافت بین مشهد و روستای کنگ 29 کیلومتر می باشد که از مشهد وارد جاده کمربندی امام خمینی طرقبه می شوید و بعد طی مسافتی از مسیر سد چالیدره وارد جاده نغندر به کنگ می شوید ، انتهای این جاده به روستای کنگ ختم می شود.
      • حمل و نقل عمومی : نزدیکترین ترمینال به کنگ، پایانه مسافری وکیل آباد مشهد ( پایانه قطار شهری و اتوبوس) می باشد همه روزه حداقل در 5 نوبت اتوبوسهای مسافری مسافران را ازمشهد به کنگ و بالعکس جابه جا میکند.