روستای پلکانی کنگ در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد و آخرین روستا در محور دره ی کنگ می‌باشد که از طریق یک جاده آسفالته از مشهد به شهر طرقبه و با گذر از روستای نغندر به کنگ می رسیم .
قدمت "کنگ" 3000 سال تخمین زده شده که به پیش از اسلام باز می گردد ، با پژوهش در کتابهای مقدس زرتشت به ارقامی فراتر از این خواهیم رسید .
DSC02672
وجه نام گذاری روستای کنگ
برای بررسی آداب و سنت و فرهنگ مردم روستای کنگ ، ابتدا بهتر است از وجه نامگذاری روستا سخن بگوییم.
در فرهنگ عمید ، لغت « کنگ» به معنای «قوی جثه ، قوی هیکل » ، در فرهنگ دانش مترادف «شاخه یا تراشه ی هیزم » و در فرهنگ معین به معنای «پسر و قوی هیکل » خوانده شده است.
البته در لغت نامه ی دهخدا علاوه بر معانی فوق ذکر توضیحی در باره ی روستای کنگ به این شرح آمده است : «کنگ روستایی است در دهستان شاندیز که امروزه در دهستان طرقبه واقع است .اهالی کنگ بازماندگان نسل های دور و پارتی هستند .پوشاک زنان کنگ شباهت زیادی به پوشش و لباس زرتشتیان اصیل یزد و کرمان دارد.»
باید گفت که روستای کنگ در طول سالیان ، هم در مکان قبلی و هم در مکان های بعدی اش ، محلی برای صحنه ی تاخت و تاز اقوام مختلغ بوده است.
تاریخ حملات زیادی را در این روستا ثبت کرده و در این حملات اهالی روستا سر سختانه جان فشانی نموده و از خود دفاع کرده اند و به گفته ی بزرگان روستا ، در اکثر این دفاع ها موفق بوده اند .علاوه براین ، گفته اند که در گذشته و تا سال ها پیش ، روستای کنگ مردان رشید و پهاوانانی داشته که در مسابقه های بین دهات معمولاً برنده بوده اند.
بنابر این نام روستای کنگ را باید همان گونه که در فرهنگ های عمید و معین آمده دانست .به عبارتی ، وجه نامگذاری روستا ، شجاعت و قدرتمندی اهالی آن می باشد.
آب و هوا
موقعیت جغرافیایی کنگ سبب شده است تا این روستا تحت شرایط اقلیمی کوهستانی قرار گرفته و به جهت ارتفاع 1700 متری از سطح دریا دارای اقلیم معتدل کوهستانی باشد.
به دلیل وجود کوه های بلند و پوشش مطرح شده اختلافات فاحشی در درجه حرارت فصول مختلف سال مشاهده نمی شود.مقدار متوسط درجه حرارت سالیانه روستای کنگ 6/9 درجه سانتی گراد ، که در تیرماه با میانگین 2/21 درجه سانتی گراد گرمترین ماه سال و در دی ماه با 5/2 درجه سانتی گراد ، سرد ترین ماه سال می باشد . میزان بارندگی در سال حدود 284 میلیمتر می باشد.
حداکثرل بارش در فروردین ماه معادل 5/52 میلیمتر و حداقل آن در مرداد ماه 3/3 میلمیتر می باشد.
از نظر وضعیت وزش باد در روستا ، مطابق با نظر آگاهان محلی ، عمده ترین باد روستا باد قبله می باشد که از جنوب به شمال می وزد .
در جای جای روستا و اطراف آن ، چشمه های مختلفی به وجود آمده اند.
متوسط آب دهی چشمه های موجود در محدوده ی زیست محیطی روستا حدود یه لیتر در ثانیه می باشد.
رود خانه های روستا که در واقع انشعابات فرعی از رودخانه ی اصلی می باشند عبارتند از : رود بزرگ ، رود کوچک و رود خوشرو که حکم مسیل را دارد.
میزان آب دهی رودخانه های فوق 3 میلیون متر مکعب در سال تخمین زده می شود.در روستا مشکل عمده ای از نظر میزان آب به چشم نمی خورد و تا کنون هیچ چاه عمیقی نیز حفاری نگردیده است.
آب شرب روستا نیز از رودخانه ی کوچک تأمین می گردد و منبع آن در در بالای مدرسه در پی قلعه نو واقع گردیده است، آب قلعه نو جداگانه تأمین شده و انشعاباتی از رودخانه ی بزرگ به نام پشت دره آب آن را تأمین می کند .
روستای کنگ دارای قنات های کوتاهی است که در حکم زه کش های منطقه می باشند .متوسط آب دهی آنها 5/2 لیتر در ثانیه است.